Technical Info
HS PRO - Motor Run Capacitor - 16µf
£9.41INC VAT
25% DISCOUNT
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
HS PRO - Motor Run Capacitor - 16µf
SKU: CAP-8474MPN: 16MFD_RUN_CAPRRP: £12.54
LOGIN FOR TRADE PRICING£9.41INC VAT
25% DISCOUNT
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Get it tomorrowOrder in 3 hours and 9 minutes
LID: 4816
Alternatives
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: CAP-9028MPN: SPMG04S
£32.16RRP:£40.20
SKU: CAP-9028MPN: SPMG04S
£32.16RRP:£40.20
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
SKU: CAP-3963
£15.99RRP:£20.49
Product Details
HS PRO - Motor Run Capacitor - 16µf
- Motor Run Capacitors are used for starting & running of single phase motors.
- Manufactured from self-healing metallised polypropylene film with case in either self-extinguishing plastic resin material or plastic sleeved aluminium.
- Capacitance Tolerance : 5%
- Rated Voltage : 400/450 volts
- Working Frequency Range : 50/60 HZ
- Temperature :
- Lower Limit = - 25 °C
- Upper Limit = + 70 °C
- Ambient = + 35 °C
Please Note: The listing picture is for illustrative purposes only. Suppliers may change, or a product labelling may be redesigned. But the rated and connections of the item will always be as titled on the listing.
Technical Specifications
Electrical Info
| Connection Type | Spade |
| Microfarad Rating | 16µF |
| Voltage | 450V |
| Hz | 50/60Hz |
| Microfarad Variation | +/-5% |
Capacitor Dimentions
| Body Length | 70mm |
| Body Diameter | 39mm |
| Overall length inc bolt & spade | 97mm |
Fast service, good price and fixed the problem