- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 1.5" Hosetail - ABS - White
Technical Info
1.5" Hosetail - ABS - White
£2.29INC VAT
25% DISCOUNT
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Pack Qty.
QTY
1.5" Hosetail - ABS - White
Spigot x Barb
0 Reviews
SKU: HTL-7169/1RRP:£3.06
LOGIN FOR TRADE PRICING £2.29INC VAT
25% DISCOUNT
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Pack Qty.
QTY
Get it TuesdayOrder in 2 days and 0 hours
Share
LID: 3698
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
1 ½" Plain ABS Hosetail Imperial - White
Manufactured from Virgin ABS to tighter size and pressure specification than BS5392 Class C 9 Bar. ABS is normally found to be used on most swimming pools and commercial spas due to its good chemical, abrasion resistances. These fittings & pipework have a high impact resistance operating at -40°C to +80°C.
- Solvent ABS hosetail 1 ½".
- Enables 1 ½" PVC pressure pipe sockets to fit standard 38mm flexible hose.
Available in packs of 10
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | White |
| Fitting Type | Adaptor |
| Material | ABS |
| Connection | Spigot |
| Connection | Barb |
Dimensions
| b | 75 mm |
| C | 39 mm |
| d | 48.5 mm |
| Fits | 1.5 Inch (48.4 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.