- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 1.5" Equal Y Piece - PVC - White
Technical Info
1.5" Equal Y Piece - PVC - White
£7.52INC VAT
30% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
1.5" Equal Y Piece - PVC - White
Socket
0 Reviews
SKU: WYE-7772MPN: 413-4100RRP:£10.74
LOGIN FOR TRADE PRICING £7.52INC VAT
30% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 2 days and 10 hours
Share
LID: 5732
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Waterway Plastics continues to be the leader in the bath and spa industry for more than four decades. Their spa control systems, PVC plastic products, including their complete line of bath and spa jets, are used throughout the world. They have become a leader in the PVC fittings and plastics business as well. They have also developed a large number of brands, globally recognised throughout the bath, pool, and spa industry.
Wye piece 1 ½" x 1 ½" x 1 ½"
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | White |
| Fitting Type | Y-Piece |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
Dimensions
| SIze / Reference | 1-1/2" Inch |
| M | 58mm |
| Fits | 1.5 Inch (48.4 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.