- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 1" x 3/4" Adaptor - Plain x Threaded - PVC - Grey
Technical Info
1" x 3/4" Adaptor - Plain x Threaded - PVC - Grey
£1.85INC VAT
15% DISCOUNT
16 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
1" x 3/4" Adaptor - Plain x Threaded - PVC - Grey
Socket x Spigot x BSP (M)
0 Reviews
SKU: ADP-9893RRP:£2.17
LOGIN FOR TRADE PRICING £1.85INC VAT
15% DISCOUNT
16 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 2 days and 15 hours
Share
LID: 17838
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Female Plain/Threaded Adaptor Sockets are used to add a female threaded connection to a U-PVC fitting which will connect to a male BSP thread
WRAS Approved
Standards: BS3592-Part 1, EN1452-3, BS21, DIN2999, IS07
Operating Temp: 5°C - 60°C
Technical Specifications
Dimensions
| Length | 66mm |
| C | 36 mm |
| L | 19 mm |
| L1 | 22 mm |
| H | 50mm |
| Fits | 1.0 Inch (33.5 ± 0.2mm) Fittings |
| Fits | 0.75 Inch (26.7 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
| d1 | 25mm |
| L2 | 16.3mm |
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Adaptor |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
| Connection | Spigot |
| Connection | Male Thread |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.