- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 2" Equal Tee - ABS - White
2" Equal Tee - ABS - White
2" Equal Tee - ABS - White
Product Details
2" ABS Tee - Equal Imperial - White
Manufactured from Virgin ABS to tighter size and pressure specification than BS5392 Class C 9 Bar. ABS is normally found to be used on most swimming pools and commercial spas due to its good chemical, abrasion resistances. These fittings & pipework has a high impact resistance operating at -40°C to +80°C.
Suitable for use in garden and koi ponds, swimming pools, spa's and hot tubs.
Will fit 2" pressure pipe and can be solvent welded.
Manufactured to tighter size and pressure specification than BS5392 Class C 9 bar
Manufactured from virgin ABS
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | White |
| Fitting Type | Tee |
| Material | ABS |
| Connection | Socket |
Dimensions
| L | 135 mm |
| M | 74mm |
| Fits | 2.0 Inch (60.3 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Diagram
| Diagram of Measurements |