- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 2" Equal Cross - PVC - Grey
2" Equal Cross - PVC - Grey
2" Equal Cross - PVC - Grey
Product Details
2" PVC Cross Equal Plain
PVC Cross fittings are WRAS approved, made from the material unplasticised polyvinyl chloride.
Our range of Metric Cross pressure pipe fittings are available in sizes from 10mm o.d. to 110mm o.d.
Crosses are used to join four lengths of PVC pipe of the same diameter to form a cross shape.
In order to do this correctly, please make sure you read the assembly and joining procedure guidelines in our technical information, ensuring you have the correct PVC solvent cement and cleaner intended for bonding pipe and fittings together.
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Cross |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
Dimensions
| E | 75 mm |
| L | 44 mm |
| Z | 33 mm |
| Fits | 2.0 Inch (60.3 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Diagram
| Diagram of Measurements |