- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 2.5" Swept Equal Elbow 90° - PVC - White
Technical Info
2.5" Swept Equal Elbow 90° - PVC - White
£7.14INC VAT
30% DISCOUNT
23 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
2.5" Swept Equal Elbow 90° - PVC - White
Socket
0 Reviews
SKU: ELB-7631MPN: 411-9150RRP:£10.20
LOGIN FOR TRADE PRICING £7.14INC VAT
30% DISCOUNT
23 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 2 days and 0 hours
Share
LID: 4162
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Waterways 2 ½" PVC swept elbow.
Waterway Plastics continues to be the leader in the bath and spa industry for more than four decades.
Their spa control systems, PVC plastic products, including their complete line of bath and spa jets, are used throughout the world.
They have become a leader in the PVC fittings and plastics business as well. They have also developed a large number of brands, globally recognised throughout the bath, pool, and spa industry.
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | White |
| Fitting Type | Elbow |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
Dimensions
| d | 73 mm |
| E | 83 mm |
| Fits | 2.5 Inch (73mm ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.