- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 25mm Equal Elbow 90° - PVC - Grey
Technical Info
25mm Equal Elbow 90° - PVC - Grey
£1.44INC VAT
14% DISCOUNT
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
25mm Equal Elbow 90° - PVC - Grey
Socket
0 Reviews
SKU: ELB-8606MPN: 022.031.025PRRP:£1.68
LOGIN FOR TRADE PRICING £1.44INC VAT
14% DISCOUNT
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 2 days and 0 hours
Share
LID: 5740
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Comer 25mm Equal Elbow 90° - PVC
- PVC Elbow 90° Equal - Socket x Socket
- Material: polyvinyl chloride - unplasticised, PVC-U
- A pressure pipe fitting that provides excellent chemical resistance to most solutions of acids, alkalis and salts and solvents that can be mixed with water
- Rated to 230psi/16bar
- PVC pipe and fittings are one of the most widely used materials for pipe installations
- Suitable for both indoor and outdoor applications and common place on hot tubs, whirlpool baths, spas and swimming pools
- All fittings and pipework have smooth bores which aid in good flow characteristics and resistance to abrasion
- PVC is light to handle and can be easily jointed with a simple set of tools, PVC solvent cement and accessories
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Elbow |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
Dimensions
| d | 20 mm |
| E | 26 mm |
| L | 16 mm |
| Z | 11 mm |
| Fits | 25mm Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.