- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 3" Equal Cross - PVC - Grey
Technical Info
3" Equal Cross - PVC - Grey
£83.37INC VAT
14% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
3" Equal Cross - PVC - Grey
Socket
0 Reviews
SKU: CRS-3798RRP:£96.94
LOGIN FOR TRADE PRICING £83.37INC VAT
14% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 12/07/2026Order in 96 days and 0 hours
Share
LID: 4232
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Comer 3" Equal Cross - PVC
- PVC Cross fittings are WRAS approved, made from the material unplasticised polyvinyl chloride
- Our range of Metric Cross pressure pipe fittings are available in sizes from 10mm o.d. to 110mm o.d
- Crosses are used to join four lengths of PVC pipe of the same diameter to form a cross shape
- In order to do this correctly, please make sure you read the assembly and joining procedure guidelines in our technical information, ensuring you have the correct PVC solvent cement and cleaner intended for bonding pipe and fittings together
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Cross |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
Dimensions
| E | 110 mm |
| L | 51 mm |
| Z | 48 mm |
| Fits | 3.0 Inch (88.9 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.