- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 32mm x 25mm Reducing Tee - PVC - Grey
Technical Info
Downloads
32mm x 25mm Reducing Tee - PVC - Grey
£2.10INC VAT
15% DISCOUNT
15 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
32mm x 25mm Reducing Tee - PVC - Grey
Socket
0 Reviews
SKU: TEE-8019RRP:£2.46
LOGIN FOR TRADE PRICING £2.10INC VAT
15% DISCOUNT
15 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 1 day and 23 hours
Share
LID: 5853
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Reducing Tees are used to connect three pieces of pipe at a 90-degree angle, two pieces of the same diameter in a single direction while and the third is branched away from a larger pipe at a reduced diameter.
- Approvals: WRAS
- Standards: EN1452-3
- Operating Temp: 5°C - 60°C
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Reducer |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
Dimensions
| E | 42 mm |
| L | 22 mm |
| L1 | 19 mm |
| Z | 17 mm |
| Z1 | 17 mm |
| Fits | 25mm Fittings |
| Fits | 32mm Fittings |
| Metric Or Imperial | Metric |
| E1 | 33.5mm |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.