- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 32mm End Cap - PVC - Grey
Technical Info
32mm End Cap - PVC - Grey
£1.21INC VAT
14% DISCOUNT
8 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
32mm End Cap - PVC - Grey
Socket
0 Reviews
SKU: END-0064RRP:£1.41
LOGIN FOR TRADE PRICING £1.21INC VAT
14% DISCOUNT
8 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 2 days and 0 hours
Share
LID: 2131
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Comer 32mm End Cap - PVC
- PVC Fitting/Pipe Cap Blind - Socket x Blank or Female x Blank
- Material: polyvinyl chloride - unplasticised, PVC-U
- A pressure pipe fitting that provides excellent chemical resistance to most solutions of acids, alkalis and salts and solvents that can be mixed with water
- Rated to 230psi/16bar
- PVC pipe and fittings are one of the most widely used materials for pipe installations
- Suitable for both indoor and outdoor applications and common place on hot tubs, whirlpool baths, spas and swimming pools
- All fittings and pipework have smooth bores which aid in good flow characteristics and resistance to abrasion
- PVC is light to handle and can be easily jointed with a simple set of tools, PVC solvent cement and accessories
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Plug / Cap |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
Dimensions
| E | 41 mm |
| L | 22 mm |
| H | 36mm |
| Fits | 32mm Fittings |
| Metric Or Imperial | Metric |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.