- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 1.5" x 1" Plain Reducing Tee - PVC - Grey
Technical Info
1.5" x 1" Plain Reducing Tee - PVC - Grey
£6.02INC VAT
15% DISCOUNT
20 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
1.5" x 1" Plain Reducing Tee - PVC - Grey
Socket
0 Reviews
SKU: TEE-9873RRP:£7.08
LOGIN FOR TRADE PRICING £6.02INC VAT
15% DISCOUNT
20 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 1 day and 23 hours
Share
LID: 5865
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Reducing Tees are used to connect three pieces of pipe at a 90-degree angle, two pieces of the same diameter in a single direction while and the third is branched away from a larger pipe at a reduced diameter.
- Approvals: WRAS
- Standards: EN1452-3
- Operating Temp: 5°C - 60°C
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Tee |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
Dimensions
| E | 61 mm |
| L | 31 mm |
| L1 | 22 mm |
| Z | 26 mm |
| Z1 | 26 mm |
| Fits | 1.5 Inch (48.4 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
| E1 | 42mm |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.