- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 32mm Equal Coupler - PVC - Grey
Technical Info
32mm Equal Coupler - PVC - Grey
£1.21INC VAT
14% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
32mm Equal Coupler - PVC - Grey
Socket
1 Reviews
SKU: CPL-0011RRP:£1.41
LOGIN FOR TRADE PRICING £1.21INC VAT
14% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 12/07/2026Order in 95 days and 23 hours
Share
LID: 2406
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Comer 32mm Equal Coupler - PVC
- PVC Socket Coupler Equal - Socket x Socket or Female x Female
- Material: polyvinyl chloride - unplasticised, PVC-U
- A pressure pipe fitting that provides excellent chemical resistance to most solutions of acids, alkalis and salts and solvents that can be mixed with water
- Rated to 230psi/16bar
- PVC pipe and fittings are one of the most widely used materials for pipe installations
- Suitable for both indoor and outdoor applications and common place on hot tubs, whirlpool baths, spas and swimming pools
- All fittings and pipework have smooth bores which aid in good flow characteristics and resistance to abrasion
- PVC is light to handle and can be easily jointed with a simple set of tools, PVC solvent cement and accessories
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Coupler |
| Material | PVC |
| Pressure Rating | 16 BARBar @ 20°C |
| Connection | Socket |
Dimensions
| d | 32 mm |
| E | 42 mm |
| L | 22 mm |
| Z | 3 mm |
| Fits | 32mm Fittings |
| Metric Or Imperial | Metric |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (1)
Reviews (1)
David King1/23/2017
Purchased and received goods with ease. Products well packaged and sent very quickly. The ladies in the office are brilliant ... any issues and they will sort you out with speed. I would shop with them again for sure and I am fussy ... well done guys.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.