- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- All
- 2" Plug - PVC - White
2" Plug - PVC - White
2" Plug - PVC - White
Product Details
PVC Fitting/ Plug - Blind - Spigot x Blind or Male x Blind
Material: polyvinyl chloride - unplasticised, PVC-U
Plugs are used to blank off fittings where pipe would normally be fitted. They can also be used to blank off manifold ports that are not required.
A pressure pipe fitting that provides excellent chemical resistance to most solutions of acids, alkalis and salts and solvents that can be mixed with water. Rated to 230psi/16bar.
PVC pipe and fittings are one of the most widely used materials for pipe installations. Suitable for both indoor and outdoor applications and common place on hot tubs, whirlpool baths, spas and swimming pools. All fittings and pipework have smooth bores which aid in good flow characteristics and resistance to abrasion. PVC is light to handle and can be easily jointed with a simple set of tools, PVC solvent cement and accessories.
Top Tip:
We recommend using a PVC cleaner/prep fluid before gluing to ensure a good weld.
PVC fitting are compatible with standard solvent weld pipe cement or PeViCol glue.
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | White |
| Fitting Type | Plug / Cap |
| Material | PVC |
| Connection | Spigot |
Dimensions
| d | 60 mm |
| L | 41 mm |
| Fits | 2.0 Inch (60.3 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (1)
Reviews (1)
Just the job