- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- Couplers
- 2.5" Equal Coupler - PVC - White
Technical Info
2.5" Equal Coupler - PVC - White
£6.89INC VAT
10% DISCOUNT
152 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
2.5" Equal Coupler - PVC - White
Socket
0 Reviews
SKU: CPL-8690MPN: 429-025RRP:£7.66
LOGIN FOR TRADE PRICING £6.89INC VAT
10% DISCOUNT
152 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 2 days and 10 hours
Share
LID: 17961
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
73 mm PVC Socket Coupler - Equal
Imperial (2 ½") - White
Indoor and outdoor use
Excellent chemical resistance
230psi rated
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | White |
| Fitting Type | Coupler |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
Dimensions
| L | 95 mm |
| M | 84mm |
| Fits | 2.5 Inch (73mm ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.