- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- Couplers
- 1" Equal Coupler - PVC - White
Technical Info
1" Equal Coupler - PVC - White
£2.48INC VAT
15% DISCOUNT
103 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Pack Qty.
QTY
1" Equal Coupler - PVC - White
Socket
2 Reviews
SKU: CPL-2041MPN: 429-010RRP:£2.92
LOGIN FOR TRADE PRICING £2.48INC VAT
15% DISCOUNT
103 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Pack Qty.
QTY
Get it TuesdayOrder in 2 days and 10 hours
Share
LID: 1136
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Spears 1" Equal Coupler - PVC
- PVC Socket Coupler Equal - Socket x Socket or Female x Female
- Material: polyvinyl chloride - unplasticised, PVC-U
- A pressure pipe fitting that provides excellent chemical resistance to most solutions of acids, alkalis and salts and solvents that can be mixed with water
- Rated to 230psi/16bar
- PVC pipe and fittings are one of the most widely used materials for pipe installations
- Suitable for both indoor and outdoor applications and common place on hot tubs, whirlpool baths, spas and swimming pools
- All fittings and pipework have smooth bores which aid in good flow characteristics and resistance to abrasion
- PVC is light to handle and can be easily jointed with a simple set of tools, PVC solvent cement and accessories
Top Tip:
- We recommend using a PVC cleaner/prep fluid before gluing to ensure a good weld
- PVC fitting are compatible with standard solvent weld pipe cement or PeViCol glue
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | White |
| Fitting Type | Coupler |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
Dimensions
| L | 53.18 mm |
| M | 41.28mm |
| Fits | 1.0 Inch (33.5 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (2)
Reviews (2)
Frank Hindsley6/17/2013
quality product excellent service
Frank Hindsley7/4/2013
Excellent product excellent service
Questions & Answers
No questions have been asked yet.