- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- Reducers
- 32mm x 3/4" Reducing Bush - Plain x Threaded - PVC - Grey
Technical Info
32mm x 3/4" Reducing Bush - Plain x Threaded - PVC - Grey
£2.07INC VAT
15% DISCOUNT
15 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
32mm x 3/4" Reducing Bush - Plain x Threaded - PVC - Grey
Spigot x BSP (F)
0 Reviews
SKU: RED-2929RRP:£2.43
LOGIN FOR TRADE PRICING £2.07INC VAT
15% DISCOUNT
15 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 2 days and 10 hours
Share
LID: 2179
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Comer 32mm x ¾" Reducing Bush - Plain x Threaded - PVC
- PVC Reducing Bush - Glued x Threaded Socket - Spigot x Socket BSP or Male x Female BSP
- Material: polyvinyl chloride - unplasticised, PVC-U
- Reducing bushes/inserts fit flush in the end of a fitting taking the fitting size down to the size of the BSP threaded female socket of the insert
- A pressure pipe fitting that provides excellent chemical resistance to most solutions of acids, alkalis and salts and solvents that can be mixed with water
- Rated to 230psi/16bar
- PVC pipe and fittings are one of the most widely used materials for pipe installations
- Suitable for both indoor and outdoor applications
- All fittings and pipework have smooth bores which aid in good flow characteristics and resistance to abrasion
- PVC is light to handle and can be easily jointed with a simple set of tools, PVC solvent cement and accessories
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Reducer |
| Material | PVC |
| Connection | Spigot |
| Connection | Female Thread |
Dimensions
| L | 16 mm |
| L1 | 16.3 mm |
| Z | 5.7 mm |
| Fits | 0.75 Inch (26.7 ± 0.2mm) Fittings |
| Fits | 32mm Fittings |
| Metric Or Imperial | Metric |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.