- Hydrospares
- Plumbing
- Fittings
- Glued Fittings
- Tees & Y-Pieces
- 2" x 1" Plain Reducing Tee - PVC - Grey
Technical Info
2" x 1" Plain Reducing Tee - PVC - Grey
£9.26INC VAT
15% DISCOUNT
98 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
2" x 1" Plain Reducing Tee - PVC - Grey
Socket
0 Reviews
SKU: TEE-9876RRP:£10.89
LOGIN FOR TRADE PRICING £9.26INC VAT
15% DISCOUNT
98 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 2 days and 10 hours
Share
LID: 5868
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Reducing Tees are used to connect three pieces of pipe at a 90-degree angle, two pieces of the same diameter in a single direction while and the third is branched away from a larger pipe at a reduced diameter.
- Approvals: WRAS
- Standards: EN1452-3
- Operating Temp: 5°C - 60°C
Technical Specifications
General
| Fitting Colour | Grey |
| Fitting Type | Reducer |
| Fitting Type | Tee |
| Material | PVC |
| Connection | Socket |
Dimensions
| E | 75 mm |
| L | 38 mm |
| L1 | 22 mm |
| Z | 33 mm |
| Z1 | 33 mm |
| Fits | 2.0 Inch (60.3 ± 0.2mm) Fittings |
| Metric Or Imperial | Imperial |
| E1 | 42mm |
Diagram
| Diagram of Measurements |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.