- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Superpool SMG500 Side Mount Sand Filter - 20" Tank
Technical Info
Superpool SMG500 Side Mount Sand Filter - 20" Tank
£672.30INC VAT
10% DISCOUNT
Direct from Supplier
Dropshipped
Side Mount Filter - Size
QTY
Superpool SMG500 Side Mount Sand Filter - 20" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 6628MPN: SMG500RRP:£747.00
LOGIN FOR TRADE PRICING £672.30INC VAT
10% DISCOUNT
Direct from Supplier
Dropshipped
Side Mount Filter - Size
QTY
Get it 12/07/2026Order in 95 days and 23 hours
Share
LID: 3402
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Superpool - Side Mount Filter with Multiport Valve - SMG500
This Superpool filter tank has been well-received by the industry due to the durability, trustworthy performance and smooth gelcoat fibreglass finish. With UV-resistant material used, it is able to operate under prolonged sunlight for years of reliability. "SMG" Series side mount filters are equipped with a six-position, side mount multiport valve and ABS laterals.
- Non corrosive gel coat fibreglass tank
- Smooth finish
- Curved valve connecting elbow to reduce head loss
- 9.5" transparent lid provides clear view of filter media
- Air release valve
- 6 way multiport side mount valve
- Glycerine pressure gauge
Dimensions
| Model No | A | B | C | D | E | F | G |
| SMG500 | 438mm | 501mm | 835mm | 360mm | 516mm | 390mm | 180mm |
Technical Specifications
Model Information
| Type | SMG500 |
| Tank Size | 20Inch |
| Filling Weight | 100kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 10 |
| Max Pool volume (m3/h) | 65 |
| Filtration Area | 0.2m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Side Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
| Connection Size | 50mm |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Diagram
| Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.