- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Tagelus - Top Mount Sand Filter - 19" Tank
Technical Info
Tagelus - Top Mount Sand Filter - 19" Tank
£611.53INC VAT
10% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Tagelus - Top Mount Sand Filter - 19" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 6661MPN: TA40RRP:£679.48
LOGIN FOR TRADE PRICING £611.53INC VAT
10% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 18 hours
Share
LID: 3430
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Tagelus Top Mount with Multiport Valve & P.G - 19" Tank
The unique, patented process creates a one-piece fiberglass reinforced tank with superior strength and durability. Tagelus filters are equipped with a six position, clmap style, top mounted multiport valve. Six position top mount valve with flange connection and clamping
Filling Weight
| Model | Sand 0.4 - 0.8mm | Gravel 3 - 5mm |
| TA40 | 70 Kg | 15 Kg |
Technical Specifications
Model Information
| Type | F-19T6-TAG |
| Tank Size | 19Inch |
| Max. Temp. | 50Celsius (C) |
| Pressure | 3.5bar |
| Filling Weight | 20 / 52kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 8.5 |
| Filtration Area | 0.17m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Top Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.