- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Tagelus - Top Mount Sand Filter - 24" Tank
Technical Info
Tagelus - Top Mount Sand Filter - 24" Tank
£733.25INC VAT
10% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Tagelus - Top Mount Sand Filter - 24" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 6662MPN: TA60RRP:£814.73
LOGIN FOR TRADE PRICING £733.25INC VAT
10% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 12/07/2026Order in 96 days and 5 hours
Share
LID: 3432
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Tagelus Top Mount with Multiport Valve & P.G - 24" Tank
The unique, patented process creates a one-piece fiberglass reinforced tank with superior strength and durability. Tagelus filters are equipped with a six position, clamp style, top mounted multiport valve. Six position top mount valve with flange connection and clamping
Filling Weight
| Model | Sand 0.4 - 0.8mm | Gravel 3 - 5mm |
| TA60 | 150 Kg | 17 Kg |
Technical Specifications
Model Information
| Type | F-24T6-TAG |
| Tank Size | 24Inch |
| Max. Temp. | 50Celsius (C) |
| Pressure | 3.5bar |
| Filling Weight | 40 / 108kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 14 |
| Filtration Area | 0.19m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Top Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.