- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Tagelus - Top Mount Sand Filter - 30" Tank
Technical Info
Tagelus - Top Mount Sand Filter - 30" Tank
£985.24INC VAT
10% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Tagelus - Top Mount Sand Filter - 30" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 6663MPN: TA100RRP:£1,094.72
LOGIN FOR TRADE PRICING £985.24INC VAT
10% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 12/07/2026Order in 96 days and 0 hours
Share
LID: 3431
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Tagelus Top Mount with Multiport Valve & P.G - 30" Tank
The unique, patented process creates a one-piece fiberglass reinforced tank with superior strength and durability. Tagelus filters are equipped with a six position, clamp style, top mounted multiport valve. Six position top mount valve with flange connection and clamping
Filling Weight
| Model | Sand 0.4 - 0.8mm | Gravel 3 - 5mm |
| TA100 | 235 Kg | 50 Kg |
Technical Specifications
Model Information
| Type | F-30T6-TAG |
| Tank Size | 30Inch |
| Max. Temp. | 50Celsius (C) |
| Pressure | 3.5bar |
| Filling Weight | 80 / 310kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 22 |
| Filtration Area | 0.45m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Top Mount |
| Connection Size | 2" |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.