- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Triton ll ClearPro - Side Mount Sand Filter - 36" Tank
Triton ll ClearPro - Side Mount Sand Filter - 36" Tank
Triton ll ClearPro - Side Mount Sand Filter - 36" Tank
Product Details
Triton ll Clear Pro Filters with Multiport & P.G 36" Tank / 2"
Filtration engineers talk about "polishing" water. It means stripping all visible contaminants for sparkling clarity. In the past, sand filters were not capable of this performance, but they were legendary or their dependable service and low maintenance requirements. Today, thanks to ClearPro Technology, the world's #1 sand filter can achieve "polished" water quality. Plus, the Triton II filter retains its position as the filter that requires the least attention from you.
Features
- Easy access, heavy duty closure with built in pressure relief valve makes inspection and maintenance fast, safe and easy.
- Flow system design controls filtration quality and ensures maximum run times between backwashing to save you time.
- Improved larger water drain speeds servicing and winterising
- Swing away water diffuser allows instant access to sand and all internal parts
- ClearPro is a patented technology by Pentair to reach a very fine level of filtration, somewhat 4 times better then with a conventional sand filter (about 10u vs 40m)
- Clean Pro approaches DE filter clarity with sand filter functionality
Product Dimensions
A:1200mm; B:610mm; C:914mm; D:302; E:1200m; F:1251; G:657mm; H:738mm; I:70mm
Technical Specifications
Model Information
| Type | F-36S8-TRCP |
| Tank Size | 36Inch |
| Max. Temp. | 50Celsius (C) |
| Pressure | 3.5bar |
| Filling Weight | 420kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 32 |
| Max Pool volume (m3/h) | 160 |
| Filtration Area | 0.64m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Side Mount |
| Connection Size | 2" |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Diagram
| Diagram |