- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Triton - Side Mount Sand Filter - 19" Tank
Technical Info
Triton - Side Mount Sand Filter - 19" Tank
£803.43INC VAT
10% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Triton - Side Mount Sand Filter - 19" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 6657MPN: TR40RRP:£892.70
LOGIN FOR TRADE PRICING £803.43INC VAT
10% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 12/07/2026Order in 96 days and 0 hours
Share
LID: 3426
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Triton Side Mount Sand filter with Multiport Valve & P.G 19" Tank
The original and still the industry standard. The patented GlasLok process creates a one-piece, fiberglass reinforced tank with UV resistant surface finish for years of unequalled strength and durability. This unique method locks in fiberglass preventing fibers from "blooming" under harsh conditions.
- 8 1/2" transparent closure with manual air relief
- Swing away diffuser allows instant access to sand and all internal parts
Filling Weight
| Model | Sand 0.4 - 0.8mm | Gravel 3 - 5mm |
| TR40 | 52 Kg | 20 Kg |
Technical Specifications
Model Information
| Type | F-16SB-TRV |
| Tank Size | 19Inch |
| Max. Temp. | 50Celsius (C) |
| Pressure | 3.5bar |
| Filling Weight | 75kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 8.5 |
| Filtration Area | 0.17m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Side Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.