- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Triton - Top Mount Sand Filter - 24" Tank
Technical Info
Triton - Top Mount Sand Filter - 24" Tank
£943.20INC VAT
10% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Triton - Top Mount Sand Filter - 24" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 6658MPN: TR60RRP:£1,048.00
LOGIN FOR TRADE PRICING £943.20INC VAT
10% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 12/07/2026Order in 95 days and 23 hours
Share
LID: 3427
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Triton Side Mount Sand Filter with Multiport Valve & P.G 24" Tank
The original and still the industry standard. The patented GlasLok process creates a one-piece, fiberglass reinforced tank with UV resistant surface finish for years of unequalled strength and durability. This unique method locks in fiberglass preventing fibers from "blooming" under harsh conditions.
- 8 1/2" transparent closure with manual air relief
- Swing away diffuser allows instant access to sand and all internal parts
Filling Weight
| Model | Sand 0.4 - 0.8mm | Gravel 3 - 5mm |
| TR60 | 108 Kg | 40 Kg |
Technical Specifications
Model Information
| Type | F-24S8-TRV |
| Tank Size | 24Inch |
| Max. Temp. | 50Celsius (C) |
| Pressure | 3.5bar |
| Filling Weight | 148kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 14 |
| Filtration Area | 0.29m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Included | Yes |
| Type | Side Mount |
| Type | Side Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.