- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Waterco Exotuf Top Mount Sand Filter - 20" Tank
Waterco Exotuf Top Mount Sand Filter - 20" Tank
Waterco Exotuf Top Mount Sand Filter - 20" Tank
Product Details
Waterco - Exotuf Top Mount with Multiport Valve & P.G - 20" Tank
Manufactured from the highest grade of non corrosive materials and applying precision plastic injection moulding techniques, Thermoplastic filters are built for long lasting performance.
Easy Maintenance - Cleansing the filter simply requires turning the Multiport lever from the 'filter' position to the 'backwash' position.
Media Volume: 62 Litres
Dimension:
| Model No | A | B | C | D | E | F | G | H | V | K |
| T500 | 862 | 550 | 360 | 182 | 575 | 719 | 628 | 42 | 522 | 108 |
Incorporating the latest advances in thermoplastic technology, Thermoplastic sand filters feature a polymer mix that's abrasion-proof for long lasting performance.
Technical Specifications
Model Information
| Type | T500 |
| Tank Size | 20Inch |
| Filling Weight | 90kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 10 |
| Max Pool volume (m3/h) | 57 |
| Filtration Area | 0.2m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Top Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
| Connection Size | 50mm |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Diagram
| Diagram |