- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Waterco Exotuf Top Mount Sand Filter - 24" Tank
Technical Info
Downloads
Waterco Exotuf Top Mount Sand Filter - 24" Tank
£558.78INC VAT
10% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Waterco Exotuf Top Mount Sand Filter - 24" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 6675MPN: E600RRP:£620.87
LOGIN FOR TRADE PRICING £558.78INC VAT
10% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 12/07/2026Order in 96 days and 0 hours
Share
LID: 3448
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Waterco - Exotuf Top Mount with Multiport Valve & P.G - 24" Tank
Manufactured from the highest grade of non corrosive materials and applying precision plastic injection moulding techniques, Thermoplastic filters are built for long lasting performance.
Easy Maintenance - Cleansing the filter simply requires turning the Multiport lever from the 'filter' position to the 'backwash' position.
Dimension
| Model No | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J |
| E600 | 847 | 650 | 450 | 180 | 602 | 714 | 656 | 70 | 539 | 115 |
Media Volume: 89 Litres
Technical Specifications
Model Information
| Type | E600 |
| Tank Size | 24Inch |
| Filling Weight | 120kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 14 |
| Max Pool volume (m3/h) | 81 |
| Filtration Area | 0.28m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Top Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
| Connection Size | 50mm |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Diagram
| Diagram |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.