- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Waterco Thermoplastic Top Mount Sand Filter 16" Tank
Technical Info
Downloads
Waterco Thermoplastic Top Mount Sand Filter 16" Tank
£438.40INC VAT
10% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Waterco Thermoplastic Top Mount Sand Filter 16" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 6672MPN: T400RRP:£487.11
LOGIN FOR TRADE PRICING £438.40INC VAT
10% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 12/07/2026Order in 96 days and 5 hours
Share
LID: 3445
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Waterco - Thermoplastic Top Mount with Multiport Valve & P.G - 16" Tank
Manufactured from the highest grade of non corrosive materials and applying precision plastic injection moulding techniques, Thermoplastic filters are built for long lasting performance.
Easy Maintenance - Cleansing the filter simply requires turning the Multiport lever from the 'filter' position to the 'backwash' position.
Media Volume: 27 Litres
| Model No | A | B | C | D | E | F | G | H | V | K |
| T400 | 822 | 460 | 280 | 182 | 535 | 679 | 588 | 34 | 480 | 89 |
Technical Specifications
Model Information
| Pneumatic Switch | No |
Model Information
| Type | T400 |
| Tank Size | 16Inch |
| Filling Weight | 40kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 6.06 |
| Max Pool volume (m3/h) | 36 |
| Filtration Area | 0.13m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Top Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
| Connection Size | 50mm |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Diagram
| Diagram |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.