- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Filtration
- Sand Filters
- Waterco Thermoplastic Top Mount Sand Filter 18" Tank
Technical Info
Downloads
Waterco Thermoplastic Top Mount Sand Filter 18" Tank
£487.24INC VAT
10% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Waterco Thermoplastic Top Mount Sand Filter 18" Tank
with Multiport Valve & P.G
0 Reviews
SKU: 6673MPN: LAC-05-0503RRP:£541.38
LOGIN FOR TRADE PRICING £487.24INC VAT
10% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 14 hours
Share
LID: 3446
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Waterco - Thermoplastic Top Mount with Multiport Valve & P.G - 18" Tank
Manufactured from the highest grade of non corrosive materials and applying precision plastic injection moulding techniques, Thermoplastic filters are built for long lasting performance.
Easy Maintenance - Cleansing the filter simply requires turning the Multiport lever from the 'filter' position to the 'backwash' position.
Dimensions
| Model No | A | B | C | D | E | F | G | H | V | K |
| T450 | 897 | 504 | 280 | 182 | 610 | 754 | 663 | 30 | 560 | 112 |
Media Volume: 51literes
Incorporating the latest advances in thermoplastic technology, Thermoplastic sand filters feature a polymer mix that's abrasion-proof for long lasting performance.
Technical Specifications
Model Information
| Type | T450 |
| Tank Size | 18Inch |
| Filling Weight | 75kg |
| Max. Flow Rate (m3/h) | 8 |
| Max Pool volume (m3/h) | 45 |
| Filtration Area | 0.16m2 |
Multiport Valve
| Included | Yes |
| Type | Top Mount |
| Connection Size | 1-1/2" |
| Connection Size | 50mm |
Filtration Media
| Silica Sand / Glass / Pea Gravel | Unless stated differently all our Filling weight is provided for Silica Sand |
Diagram
| Diagram |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.