- Hydrospares
- Swimming Pool
- Plant Room Equipment
- Heating & Dehumidification
- Heat Pumps
- Calorex "X" Range - Pro-Pac 8 - Single Phase
Calorex "X" Range - Pro-Pac 8 - Single Phase
Calorex "X" Range - Pro-Pac 8 - Single Phase
Product Details
Calorex "X" Range - Pro-Pac 8 - Single Phase
The Pro-Pac "X" Range of swimming pool heat pumps comes complete with an advanced hot gas defrost facility specifically designed for the UK?s changing climate
They are highly efficient with a wound tube in titanium condenser.
Features:
- Calorex "X " Range
- Pro-Pac 8 - Single Phase
- 9.2kW Output
- Titanium heat exchanger
- Digital control panel on all models.
- Pool Water Flow (l/mm): 115
- Quality powder coated steel coating.
- Noise Level (dBA) at 10m: 50 dB
- Size (mm) : 1264 x 594 x 725
- Weight (kg) : 91
- Water Flow Switch.
- Remote Thermostat options.
Easy Installation:
The Calorex Swimming Pool Heat Pump is designed intelligently and exceptionally compact for ease of installation. One of the simple but handy design additions on the Calorex Heat Pump is the integrated flow switch which will sense the water flow and automatically start the heater when the pool pump starts and stop it when the pump shuts off. Simple, but very handy.
The Pro-Pac range can be installed outdoors or inside a plat room.
All Calorex equipment is fully guaranteed and dispatched complete with comprehensive instructions.
***Pallet Charge Applies to Product***
Technical Specifications
Model Information
| Model | Calorex "X" Pro-Pac |
| MPN | PPT8ALX |
| Season | Summer |
| Installation | Outdoors |
| Pool Volume | 50m3 |
| Connection | 1.5" |
| Dimensions (W x D x H) | 1264 x 594 x 725mm |
| Weight | 91Kg |
| Sound | 50dB |
Electrical Info
| Input Power | 9.2kW |
| Power Supply | 220-240V / 50Hz |
| Current Rating | 14AMP |
| Maximum Operating Current | 20AMP |